Шкідники сої у лівобережному Лісостепу України

Loading...
Thumbnail Image
Date
2023
Authors
Писаренко, Віктор Микитович
Піщаленко, Марина Анатоліївна
Логвиненко, Вадим Васильович
Journal Title
Journal ISSN
Volume Title
Publisher
Abstract
Однією з важливих екологічних проблем ХХІ століття є зміна загальнопланетарного клімату, що є науково підтвердженим фактом. Глобальне потепління, яке розпочалося в 1970-х рр., уже зараз, а тим більше у недалекому майбутньому, неодмінно впливатиме на землеробство планети. За даними НААН України, за останні десятиліття відбувається фактичне зміщення меж природно-кліматичних зон країни північніше на 100–150 км. У зв’язку з цим, існують ризики, пов’язані зі зміною фітосанітарної ситуації в посівах сільськогосподарських культур за рахунок зміни умов життя шкідників, хвороб та бур’янів культурних рослин у вегетаційний період. У тепліших кліматичних умовах комахи — шкідники почнуть розвиватися в більш ранні періоди і нападати на рослини, які не встигатимуть зміцніти, що призведе до значних втрат врожаю. Крім того, зміна умов викликає появу чужорідних видів, збільшення кількості генерацій та переходу їх у розряд традиційних організмів, які раніше не задавали економічної шкоди агросектору. Так поряд з відомими раніше шкідниками, які епізодично зʼявляються в посівах сільськогосподарських культур таких як, акацієва вогнівка (Etiella zinckenella Tr.) та лучний метелик (Loxostege sticticalis Linnaeus), з’явились невідані раніше листовійка чортополохова (Eupoecilia ambiguella Hb.) та совка бавовникова (Helicoverpa armigera,). Набули значно більшого поширення також павутинні кліщі (Tetranychidae).
Description
Писаренко В. М., Піщаленко М. А., Логвиненко В. В. Шкідники сої у лівобережному Лісостепу України. Українська ентомофауністика. 2023. Т. 14, № 2: Матеріали Х з’їзду Українського ентомологічного товариства, Київ, 2-6 жовт. 2023 р. С. 60–61.
Keywords
Соя, шкідники, шкідники сої, лівобережний Лісостеп України, лучний метелик, листовійка чортополохова, совка бавовникова, павутинні кліщі
Citation