Друковані видання

Permanent URI for this collection

Browse

Recent Submissions

Now showing 1 - 20 of 259
  • Publication
    Особливості логістичних процесів в умовах воєнного стану в Україні.
    (ПДАУ, м. Полтава, 2024-09-27) Лозинська, Тамара Миколаївна
    Повномасштабна агресія Росії проти України у лютому 2022 року призвела не лише до значних людських, економічних та інфраструктурних втрат, але й проявила ті недоліки у функціонуванні держави, які накопичувалися впродовж всіх років незалежності. Одним із таких недоліків, безумовно, є залежність логістичної інфраструктури від Росії та відсутність її трансформації з радянського пережитку в сучасну логістично-інфраструктурну мережу, яка б відповідала економічним та геополітичним викликам, а головне – національним інтересам України.
  • Publication
    Політика Європейського Союзу щодо розвитку сільських територій: можливості застосування в Україні
    (ХНУМГ ім. О.М.Бекетова, м. Харків, 2024-11-15) Лозинська, Тамара Миколаївна
    Сільські території, що тісно пов’язані з аграрним виробництвом, відрізняються укладом життя людей, наближеним до природного середовища і залежним від нього більше, ніж в урбанізованих місцевостях, а також виконанням ряду важливих економічних і соціальних функцій: вони забезпечують формування ВВП, експортного потенціалу, продовольчої безпеки, зайнятості населення, рекреації тощо. Зважаючи на поширення процесів урбанізації (зростання питомої ваги міських поселень і міського населення), субурбазізації (розвиток приміської зони великих міст і формування міських агломерацій) та рурбанізації (проникнення міського способу життя в сільські спільноти) зростає стурбованість щодо забезпечення подальшого розвитку сільських територій як важливих соціо-економіко-екологічних систем.
  • Publication
    Prospects for the Production of Niche Grain Crops in the Context of the Need to Ensure Food Security
    (Rocznik Ochrona Środowiska, 2024-11) Lozynska, T. M.; Diachkov, D. V.; Лозинська, Тамара Миколаївна; Дячков, Дмитро Володимирович
    One of the tools of strategic development of the agricultural sector, which plays a key role in ensuring food security, is diversification, which can be niche production, particularly the cultivation of niche grain crops. The concept of "niche crops" is briefly revealed in the context of the aggravation of the world's food security problem. Their economic importance and potential are detailed and disclosed using the example of oats and millet due to their inherent advantages in the economic, ecological, agrotechnical, and social plane, multifunctionality, and the possibility of producing various products with high benefits. Using the example of the main commodity producers, the dynamics of the production of niche grain crops in Ukraine in 2020-2022 were studied. Using the index method and the method of regional rating assessments, the competitiveness of oats and millet in agricultural enterprises was determined separately for each type and region of Ukraine.
  • Publication
    Дослідження публічного управління в Україні: трансформація теорії та методології
    (Вісник ПДАУ, м. Полтава, 2024) Лозинська, Тамара Миколаївна
    У статті здійснено короткий огляд становлення теорії та методології публічного управління в сучасній Україні. Стаття має теоретичний характер і спирається на використання дедуктивного та аналітичних методів дослідження. Зважаючи на те, що наукові пошуки спочатку в галузі науки державного управління, а згодом – публічного управління та адміністрування здійснювалися паралельно зі становленням системи освіти за цією галуззю, значну увагу приділено трансформації відповідного освітнього середовища.
  • Publication
    New Principles of Formation of State Supervision over the Legality in the System of Local Self-Government
    (Evropský politický a právní diskurz, Praha, 2024) Лозинська, Тамара Миколаївна; Кальян, Олександр Сергійович; Lozynska, T. M.; Kalian, O. S.
    In 2016, the system of state control over the legality of decisions of local self-government bodies, within which general supervision was entrusted to the prosecutor's office, was abolished, but a new mechanism for such supervision has not yet been created. The lack of a new mechanism of state supervision over the legality of decisions of local self-government bodies increases the risks of the spread of legal nihilism and does not meet the goals of Ukraine’s European integration. Hence there is a need to substantiate the new principles of building a system of state supervision over the legality of decision-making by local self-government bodies.
  • Publication
    Стратегічні пріоритети державної підтримки органічного виробництва в Україні та Болгарії
    (Burgas: Avangard Prima, Bulgaria, 2024-07-01) Лозинська, Тамара Миколаївна
    Для пояснення терміну «органічне виробництво» звернемося до базового для відповідної сфери діяльності Закону України, яким встановлено, що це сертифікована діяльність, пов’язана з виробництвом сільськогосподарської продукції та усіх процесів її транспортування, зберігання, перероблення та продажу, здійснюваних із дотриманням вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції. У Болгарії, як і інших європейських країнах, щодо визначення сутності органічного виробництва керуються Регламентом (ЄС) 2018/848 Європейського парламенту та Ради.
  • Publication
    Організація архівної справи в умовах війни
    (Zdar nad Sazavou, Czech Republic, 2024-11-20) Лозинська, Тамара Миколаївна
    Історична, культурна, наукова та інформаційна цінність архівів обумовлюють формування підвищеної уваги до охорони документів, що передбачає створення і підтримання належних умов зберігання документів, їх захисту від несанкціонованого вилучення, запобігання втратам документів і збереження цілісності документальних комплексів. Воєнна агресія росії проти України створила колосальні ризики для збереження архівної і культурної спадщини держави: приміщення архівів і архівні зібрання перебувають під загрозою ракетних обстрілів і пожеж; руйнування комунікацій (електро-,тепломереж) унеможливили дотримання оптимальних режимів температури і вологості повітря, необхідних для зберігання документів; швидка окупація південних і східних регіонів країни привела до втрати архівів, що перебували на цій території.
  • Publication
    Стратегічні пріоритети державної підтримки органічного виробництва в Україні та Болгарії
    ("Publishing House Avangard Prima", Burgas, Bulgaria, 2024-07-01) Лозинська, Тамара Миколаївна
    Для пояснення терміну «органічне виробництво» звернемося до базового для відповідної сфери діяльності Закону України, яким встановлено, що це – сертифікована діяльність, пов’язана з виробництвом сільськогосподарської продукції та усіх процесів її транспортування, зберігання, перероблення та продажу, здійснюваних із дотриманням вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції. У Болгарії, як і інших європейських країнах, щодо визначення сутності органічного виробництва керуються Регламентом (ЄС) 2018/848 Європейського парламенту та Ради.
  • Publication
    Особливості логістичних процесів в умовах воєнного стану в Україні
    (м. Полтава, ПДАУ, 2024-09-27) Щербина, В.; Лозинська, Тамара Миколаївна
    Повномасштабна агресія Росії проти України у лютому 2022 року призвела не лише до значних людських, економічних та інфраструктурних втрат, але й проявила ті недоліки у функціонуванні держави, які накопичувалися впродовж всіх років незалежності. Одним із таких недоліків, безумовно, є залежність логістичної інфраструктури від Росії та відсутність її трансформації з радянського пережитку в сучасну логістично-інфраструктурну мережу, яка б відповідала економічним та геополітичним викликам, а головне – національним інтересам України.
  • Item
    Методологічні основи дослідження розвитку місцевої демократії
    ("Актуальні проблеми права та публічного управління", м. Харків, 2024) Лозинська, Тамара Миколаївна
    Стаття містить обґрунтування методологічних основ дослідження місцевої демократії. Важливість зазначеного питання визначається потребою у більшій методологічній чіткості дослідження стану місцевої демократії, що сприятиме впорядкуванню системи взаємовідносин між владою і суспільством. Для цілей статті методологія розглядається як сукупність знань і уявлень про принципи, підходи та умови застосування, методів, прийомів і процедур наукового пізнання та практичної діяльності. У статті обґрунтовується, що особливості методології дослідження розвитку місцевої демократії визначаються: а) відмінностями територіальних громад за розміром (чисельністю населення), економічним розвитком, розподілом влади; б) наявністю в структурі місцевої демократії двох складників: участі та змагальності; в) відсутністю в політичному процесі або надзвичайною слабкістю змагальності за ідеї; г) детермінованістю місцевої демократії багатьма чинниками, що вимагає використання до її вивчення міждисциплінарного підходу.
  • Item
    Стан та перспективи розвитку протезної галузі в Україні в контексті виконання завдань соціальної політики воєнного часу
    (Збірник наукових праць "Економічний простір", м. Дніпро, 2024) Лозинська, Тамара Миколаївна ; Роменська, Т. В.
    Наслідком будь-якої війни є поява великої кількості травмованого цивільного населення та військових. Україна у 2009 р. підписала Конвенцію ООН «Про права осіб з інвалідністю» і підтвердила гарантії щодо забезпечення осіб з інвалідністю допоміжними засобами реабілітації (ДЗР) та їх соціальної інклюзії. Завданнями держави контексті реалізації соціальної політики стають заходи, спрямовані на розвиток протезно-ортопедичної галузі та налагодження системи реабілітації людей, постраждалих від війни. Комплекс заходів, необхідних для реорганізації та розвитку підприємств протезної галузі, включає в себе питання стратегічного характеру, що вимагає розроблення відповідної стратегії. Стратегія розвитку галузі, своєю чергою, має вміщувати рішення щодо організаційних, технологічних, кадрових, економічних питань забезпечення ефективної діяльності протезно-ортопедичних підприємств.
  • Item
    Підготовка дисертацій у сфері публічного управління в період дії воєнного стану: доступ до інформації та достовірність даних
    («Liha-Pres», 2023) Лозинська, Тамара Миколаївна ; Сліченко, Вікторія Вікторівна
    Дві великі проблеми інформаційного забезпечення наукових досліджень: доступ до інформації та її достовірність, –загострилися із введенням правового режиму воєнного стану, який включає і обмеження щодо отримання та поширення публічної інформації. Звернемо увагу на застереження юристів стосовно розуміння сутності публічної інформації, якунерідко вбачають у тому, що така інформаціямає бути доступною громадянам за будь-яких умов. Однак, публічною інформацію називають тому, що вона «...перебуває у володінні органів публічної влади (та інших осіб, що виконують суспільно-важливі ункції за бюджетні кошти) Це означає, що дослідники не можуть мати безумовний доступ до всієї інформації, що і передбачає Закон України «Про доступ до публічної інформації» Виходячи із норм Закону розпорядники інформації мають приймати рішення щодо оприлюднення інформації, а в умовах обмежень воєнного стану –зважати чи не буде загрожувати поширення певної інформації життю і здоров’ю людей, руйнуванню інфраструктури, просуванню військ противника тощо.
  • Item
    Цифрові комунікації в глобальному просторі та їх вплив на діяльність органів місцевого самоврядування
    (Видавничий дім «Гельветика», 2023) Шупта, Ірина Миколаївна; Дем'янов, О. В.
    Дана публікація присвячена такій актуальній на даний час проблемі – ролі та значенню цифрових комунікацій в глобальному просторі, а також тому впливові, що вони виявляють на діяльність органів місцевого самоврядування. Так, авторами тлумачиться насамперед поняття «цифрові комунікації», звертаючись насамперед до Закону України «Про електронні комунікації» знайомлять з такими поняттями, як «електронна комунікаційна мережа», «електронна комунікаційна мережа загального користування», «електронна комунікаційна послуга», «електронна комунікація (телекомунікація, електрозв’язок)».
  • Item
    Удосконалення інформаційно-психологічного механізму взаємодії органів державної влади з професійними громадськими об’єднаннями аграрних товаровиробників
    ("Олді плюс", 2023) Лозинська, Тамара Миколаївна
    У статті розглядаються особливості інформаційно-психологічного механізму взаємодії між органами державної влади та професійними громадськими об’єднаннями аграрних товаровиробників. Зазначається, що фрагментарність, суб’єктивність і неточність інформації, характерні для інформаційного суспільства, перешкоджають налагодженню результативної взаємодії між основними суспільними акторами: владою, бізнесом і громадянським суспільством. Інформаційно-психологічний механізм розглядається як сукупність способів інформаційного впливу на групи людей і окремих індивідів у певній сфері взаємовідносин з метою зміни їх поведінки, трансформації емоційного стану, зміни ідеологічних і психологічних структур їхньої свідомості, що обумовлюють сприйняття дійсності.
  • Item
    Механізми державної підтримки виробництва органічної продовольчої продукції в україні в контексті забезпечення продовольчої безпеки
    (Електронне наукове видання "Публічне адміністрування та національна безпека", 2024) Лозинська, Тамара Миколаївна
    Концепція сталого розвитку (sustainable development) наголошує на необхідності встановлення балансу між потребами сучасного суспільства і майбутніх поколінь, включно з потребами в безпечному у довкіллі. У вирішенні цього надскладного завдання, що передбачає узгодження економічних, соціальних і екологічних питань певну роль відіграє органічне землеробство. Метою статті є висвітлення питань розвитку виробництва органічних продуктів харчування в Україні та світі, визначення впливу органічного землеробства на продовольчу безпеку та сталий розвиток, обґрунтування пропозицій щодо удосконалення механізмів державної підтримки виробництва органічної продовольчої продукції.
  • Item
    Доступність продовольства і державна підтримка продовольчої безпеки під час війни
    (Вісник Хмельницького національного університету, 2024-01) Лозинська, Тамара Миколаївна
    Зниження доступності продовольства як одного з індикаторів продовольчої безпеки в Європі відзначається ще з початку пандемії COVID-19. Війна в Україні викликала порушення логістичних ланцюгів постачання добрив, енергоносіїв та інших ресурсів, необхідних європейським і українським аграрним товаровиробникам, що сприяло зростанню цін на продовольство. Таким чином, держави як гаранти продовольчої безпеки мають вирішувати завдання забезпечення фізичної та економічної доступності продуктів харчування для населення. Мета статті полягає у висвітленні динаміки продовольчої доступності в Україні та Європі, виявленні ступеня впливу війни на продовольче забезпечення населення та розробленні пропозицій щодо зміцнення продовольчої безпеки.
  • Item
    Функціонування системи державного нагляду (контролю) за якістю та безпечністю харчових продуктів у системі продовольчої безпеки України
    (Видавнича група «Наукові перспективи», м. Київ, 2023) Лозинська, Тамара Миколаївна
    Перерваний історичний досвід формування державності в Україні обумовлює приділення значної уваги створенню інститутів держави, які б відповідали сучасним вимогам і забезпечували інтеграцію країни до європейської спільноти. Протягом усього періоду незалежності спостерігається трансформація систем публічного управління, зокрема і системи державного контролю за якістю та безпечністю харчових продуктів. У статті розглядаються причини створення інституту Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та висвітлюються її функції й завдання.
  • Item
    Війна як тригер зростання регіональної неоднорідності сталого розвитку
    ("Teadmus OÜ", Tallinn, 2023-04-21) Лозинська, Тамара Миколаївна
    Понятие «регион» (от лат. «region – территория, местность, область) употребляется в различных отраслях знаний с целью выделения частей территориальной целостности по совокупности признаков. Например, в экономической энциклопедии Украины приведены два подхода к трактовке понятия (Економічна енциклопедія, 2007). В украинском правовом поле термин «регион» используется для обозначения конкретных административно-территориальных единиц, а именно: Автономной Республики Крым, областей, городов Киев и Севастополь (Закон Украины, 2015), в то время как в научном обращении понятие «регион» достаточно размыто.
  • Item
    Державна політика розвитку протезної галузі в Україні
    (НТУ «Дніпровська політехніка», м. Дніпро, 2023-05-04) Лозинська, Тамара Миколаївна
    Історія функціонування підприємств протезно-ортопедичної галузі на території сучасної України, частини якої в різні часи входили до складу різних держав, налічує понад 100 років. Наприклад, Полтавське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство, яке обслуговує потреби в протезуванні людей з інвалідністю Полтавської, Сумської і Кіровоградської областей, розвивало свою діяльність на базі створеної в 1920 р. протезної майстерні.
  • Item
    Просторове планування в територіальних громадах як складова і основа стратегічного планування
    (ПДАУ, м. Полтава, 2023-11-28) Лозинська, Тамара Миколаївна
    В останні декілька років тема просторового планування в місцевому самоврядуванні набула великої популярності, заміщуючи собою навіть питання стратегічного планування. Така увага обумовлена, насамперед, існуючою нераціональністю та недалекоглядністю використання території окремих населених пунктів, територіальних громад і регіонів. На жаль, самостійність політики України щодо просторового планування після розпаду Радянського Союзу супроводжувалася такими негативними явищами, як стихійна житлова забудова, самозахоплення земель, які згодом вдавалося легалізувати, вирубка зелених насаджень тощо.